Zaproszenie na pierwszą Noc Fotografii w Warszawie

Na wielkich ekranach w kilku punktach miasta będzie można zobaczyć zdjęcia legend polskiej fotografii, selekcję prosto z największego, europejskiego festiwalu fotograficznego w Arles, a także projekty debiutantów i debiutantek poruszające temat przemian Warszawy. To ponad 50 autorów i autorek z Polski i zagranicy. Ponadto w programie wybór z bogatej kolekcji fotograficznej Muzeum Warszawy oraz pokaz specjalny eksperymentalnego filmu ikony francuskiej Nowej Fali – Agnès Vardy.

Noc Fotografii odbędzie się 18 sierpnia o godz. 20.30 (wstęp wolny) w kilku lokalizacjach jednocześnie.

Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 30–42

 • 20.30 – pokaz prac a następnie wręczenie dyplomów laureatkom i laureatom w konkursie debiutów  
 • 20.45 – pokaz Noc obrazów przygotowany przez Narodowe  Muzeum Islandii
 • 21.00 pokaz projektów Anny Bedyńskiej, Rafała Milacha, Chrisa Niedenthala, Anny Orłowskiej
 • 21.15 – film Agnès Varda Cześć Kubańczykom! (1963 r.)
 • 21.45 – pokaz projektów z festiwalu Arles les Rencontres de la photographie – zestaw I
 • 22.20 – mix fotografii z kolekcji Muzeum Warszawy (montaż Adam Palenta, muzyka Marcin Masecki)
 • Zakończenie około 22.40

Bar Studio, pl. Defilad 1

 • 20.30 – pokaz projektów z festiwalu Arles les Rencontres de la photographie – zestaw I
 • 21.10 – mix fotografii z kolekcji Muzeum Warszawy (montaż Adam Palenta, muzyka Marcin Masecki)

Chono Lulu Bistro & Bar, Park Pięciu Sióstr (dawniej Park Zachodni)

 • 20.30 – pokaz projektów z festiwalu Arles les Rencontres de la photographie­– zestaw II
 • 21.10 – mix fotografii z kolekcji Muzeum Warszawy (montaż Adam Palenta, muzyka Marcin Masecki)

Kino plenerowe, Park Szczęśliwicki

 • 20.50 – pokaz projektów z festiwalu Arles les Rencontres de la photographie – zestaw II
 • 21.30 – mix fotografii z kolekcji Muzeum Warszawy (montaż Adam Palenta, muzyka Marcin Masecki)

FOTOGRAFIA NA WIELKIM EKRANIE

Plenerowe pokazy filmowe, nocne zwiedzanie muzeów i weekendy spędzane w galeriach sztuki to już standard dla warszawianek i warszawiaków. A co z fotografią?

Centrum Fotografii Muzeum Warszawy postanowiło wypełnić lukę i przygotować nową imprezę na kulturalnej mapie miasta – Noc Fotografii. Zdjęcia oglądane nocą na wielkim ekranie potrafią być hipnotyzujące. Projekcje odbędą się aż w trzech lokalizacjach w Warszawie. W każdej z nich na widzów będzie czekał inny wybór fotografii. Wielkoformatowe ekrany staną przed Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta, przed barem Studio, w Parku Pięciu Sióstr (dawniej Park Zachodni) na Ochocie i w parku Szczęśliwickim.

IKONY WSPÓŁCZESNEJ I HISTORYCZNEJ FOTOGRAFII

W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną prace łącznie 50 autorek i autorów. Wśród nich znajdą się warszawskie fotografie Chrisa Niedenthala, najnowsze fotografie znad Wisły Anny Bedyńskiejfotograficzny poemat Anny Orłowskiej oraz fotografie warszawskich przedmieść Rafała Milacha, który niedawno, jako pierwszy Polak, dołączył do grona fotoreporterów prestiżowej agencji Magnum.

Tego wieczoru obejrzymy również wybór zdjęć z wyjątkowej kolekcji Muzeum Warszawy, która liczy niemal 300 tysięcy obiektów. Pokazom towarzyszyć będzie muzyka na żywo.

FOTOGRAFICZNE DEBIUTY O ZMIANACH

Celem Centrum Fotografii Muzeum Warszawy jest m.in. rozwijanie oddolnych inicjatyw i wspieranie projektów fotograficznych twórców i twórczyń rozpoczynających swoją drogę artystyczną. Dlatego Noc Fotografii będzie również okazją do zapoznania się z twórczością debiutujących fotografek i fotografów wyłonionych w otwartym naborze. Tematem tegorocznego open calla były szeroko rozumiane przemiany Warszawy, a zgłoszenia oceniało międzynarodowe jury, w składzie którego znaleźli się m.in. Amanda Maddox – główna kuratorka World Press Photo oraz dyrektorka Narodowego Muzeum Islandii – Harpa Þórsdóttir.

Dzięki współpracy z islandzką instytucją równoległy nabór projektów i nocna prezentacja debiutów odbędzie się tego samego dnia w Reykjavíku.

NAJWIĘKSZY EUROPEJSKI FESTIWAL FOTOGRAFII

Arles les Rencontres de la photographie największy i najstarszy europejski festiwal fotografii, który rokrocznie odbywa się w Prowansji. Podczas Nocy Roku prezentowany jest tam wybór najlepszych projektów fotograficznych ostatnich 12 miesięcy. Dzięki uprzejmości festiwalu teraz warszawianki i warszawiacy będą mieli okazję zobaczyć selekcję fotografii prosto z Arles.

W ramach specjalnego pokazu obejrzymy również film Cześć Kubańczykom! z 1963 roku autorstwa Agnès Vardy – reżyserki, fotografki i feministki, ikony francuskiej Nowej Fali. Krótkometrażowy dokument zmontowany jest w całości z tysięcy czarno-białych fotografii, które reżyserka wykonała na Kubie.

CENTRUM FOTOGRAFII MUZEUM WARSZAWY

Noc Fotografii jest częścią programu Centrum Fotografii, nowej inicjatywy Muzeum Warszawy, której celem jest rozwijanie zainteresowania fotografią. Centrum Fotografii korzysta w ramach projektu Focus on Photography z dofinansowania o wartości 458 tysięcy euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich oraz jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współpraca programowa: Muzeum Narodowe w Islandii, Festiwal w Arles (Arles les Rencontres de la photographie)

Partnerzy: Bar Studio, Nikon

Współpraca: Fundacja Rozwoju Kinematografii

Marek Nowak
Marek Nowak
Artykuły: 78