To nie jest moja historia

28 września o godzinie 17:00 w Kinie Syrena odbędzie się dyskusja o reprezentacji krzywdy dzieci w kulturze oraz o sposobach, jak o nich mówić i w jaki sposób je badać.

W panelu udział wezmą Zofia Rojek, kuratorka wystawy, Marta Rakoczy i Wiktoria Bieżuńska. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Bojarska.


Wystawa To nie jest moja historia opowiada o krzywdach doświadczanych przez dzieci oraz o strategiach obronnych, które stosują, aby przetrwać. W swoich pracach artyści i artystki, niekiedy bazując na własnych traumach, opowiadają o dorastaniu w biedzie, lekceważeniu i wyśmiewaniu uczuć, przemocy seksualnej, strachu i poszukiwaniu emocjonalnego wsparcia w świecie fantazji. Czerpią inspiracje z dziecięcej estetyki – twórczo przetwarzają zabawki, mebelki, domowe skrytki. Pokazują, że dzieciństwo – na pozór radosne i beztroskie – w rzeczywistości nie jest programowo pozbawione przemocy, upokorzeń czy zaniedbań. Na wystawie prezentujemy prace Bolesława Chromrego, Agaty Jarosławiec, Weroniki Perłowskiej, Patryka Różyckiego i  Sebulca.

Filozof Walter Benjamin rozumiał dzieciństwo jako kryzys – okres zawieszenia przed dorosłością, kształtowania się osobowości i przygotowania do życia, o którym jeszcze nic nie wiadomo. W pisanym pod koniec życia zbiorze esejów Berlińskie dzieciństwo około roku tysiąc dziewięćsetnego wspominał pierwsze lata swojego dorastania – dostatnie i względnie szczęśliwe, ale też pełne trudności, rozczarowań czy przymusu. Książka stała się inspiracją do stworzenia wyjątkowej ścieżki zwiedzania wystawy głównej Muzeum Warszawy. Benjamin dorastał w Berlinie, ale tropy łączące historyczną Warszawę z miastem jego dzieciństwa można odnaleźć w muzealnych wnętrzach i podążyć nimi ponad sto lat później. W dziesięciu salach i gabinetach znalazły się krótkie teksty inspirowane fragmentami książki, które wskazują także na uniwersalizm przemyśleń autora.

Więcej na stronie www: https://muzeumwarszawy.pl/wystawa/to-nie-jest-moja-historia/

Marek Nowak
Marek Nowak
Artykuły: 65