Siedzibą Cechu jest Dom Cechowy znajdujący się na Warszawskiej Starówce która jest najstarszym ośrodkiem  miejskim  Warszawy, będącym zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczonym  pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku. 2 września 1980 roku Stare Miasto w Warszawie zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO .  Warszawska Starówka znalazła się na tej liście jako przykład niemal kompletnej rekonstrukcji.

Cech Rzemiosł Metalowych wniósł  także swój wkład w rekonstrukcję Starego Miasta Warszawy.  Od 1962 roku trwały prace rozbiórkowe zniszczonego budynku  (głownie podczas Powstania Warszawskiego) oraz budowa nowego Domu Cechowego – siedziby Cechu Rzemiosł i Innej Przedsiębiorczości.  Nasz Dom Cechowy pobudowaliśmy  przy ul. Brzozowej 37, przy murze obronnym  i jest on posadowiony na skarpie ,  powierzchni jednego ara, podpiwniczony, trzypiętrowy z poddaszem, murowany z cegły, o kubaturze 1490 m3.  Koszty rozbiórki zniszczonego budynku  i budowy Domu Cechowego w całości i wyłącznie zostały poniesione przez członków Cechu Rzemiosł i Innej Przedsiębiorczości. Pozwolenie na użytkowanie Domu Cechowego otrzymaliśmy dnia 3 sierpnia 1964r. nr AB-N 3/3259/64 wydane przez Wydział Architektury i Nadzoru Budowlanego Prez. Dz. R. Warszawa – Śródmieście.

Od tego czasu sprawujemy opiekę na Domem Cechowym stanowiącym zabytek ponosząc koszty remontów bieżących,  kapitalnych wyłącznie z własnych środków.

KONTAKT

 

 

CECH RZEMIOSŁ METALOWYCH
i INNEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

ul. Brzozowa 37
00-258 Warszawa
tel./fax: (022) 831 17 01
zarzad@domcechowy.plPRZEJDŹ DO KONTAKTU